Ali ovde nije reč o bržim pametnim telefonima. Prelazak na mobilne mreže pete generacije, poznate kao – 5G, uticaće ne samo na telefone već i na druge uređaje poput industrijskih robota, bezbednosnih kamera i dronova.
Nova era zauzeće mesto postojeće 4G mreže i omogućiti telefonima takvu brzinu da će za skidanje filma biti potrebno nekoliko sekundi, a promene će biti osetne i na polju video-igara, sporta i kupovine.
Zvaničnici u SAD i Kini smatraju da će 5G mreža takođe doprineti raširenoj upotrebi veštačke inteligencije i drugih tehnologija, prenosi Nedeljnik.
Samsung je nedavno prezentovao prototipove 5G smartfona. Mnogi drugi proizvođači utrkuju se to da isprate, premda se ne očekuje da će Epl biti u prvom talasu prelaska na 5G. Analitičari predviđaju da iPhone sa novom tehnologijom neće biti dostupan do 2020. godine.
Ovo bi trebalo da znate:
Kada će stići 5G?
Što se korisnika pametnih telefona u SAD tiče, čini se da će 5G kod njih biti dostupan u drugom kvartalu 2019. godine.
Mobilni uređaji, međutim, još uvek nisu spremni za direktnu konekciju na 5G mrežu. Andre Fuč iz kompanije AT&T Labs kaže da će prvi Samsung telefoni za 5G mrežu biti spremni u prvoj polovini 2019.
Zemlje u koje će 5G stići nakon SAD su Velika Britanija, Nemačka, Švajcarska, Kina, Južna Koreja i Australija.
Šta je tačno 5G?
5G je skup tehničkih pravila koja definišu način na koji funkcionišu mobilne mreže, uključujući i radio-frekvencije, ali i na koji način će različite komponente poput kompjuterskih čipova i antena razmenjivati podatke.
Da bi mogli da koriste 5G mrežu, korisnici će morati da kupe nove telefone.
Koliko će brza biti 5G mreža?
To zavisi od toga gde živite i koju bežičnu uslugu koristite.
Iz Qualcomma, kompanije za proizvodnju bežičnih čipova, kažu da su testovi pokazali brzinu od 4,5 gigabita u sekundi, ali će početna brzina iznositi 1,4 gigabita, što je 20 puta brže od 4G mreže.
A koliko je nova mreža zaista brza biće najočiglednije pri strimovanju video-snimaka visoke rezolucije. Skidanje filma pri toj brzini trajaće 17 sekundi, dok je sa 4G mrežom trajalo šest minuta.
Da li je ta brzina najvažnija?
Ne. Latentna brzina je još važnija.
Kada izdate bilo koju komandu na telefonu, na primer – pokrenete internet pretragu, za šta je potrebno između 50 i više stotina milisekundi, 5G će smanjiti tu brzinu na svega nekoliko milisekundi.
Uticaj 5G mreže proteže se i na medicinu i druge oblasti koje se sve više oslanjaju na brze konekcije.